Natrysk ogniochronny – zalety systemu
Natrysk ogniochronny znany też jako natrysk ppoż. jest sposobem zabezpieczania konstrukcji w każdych warunkach. System ten jest na tyle wszechstronny, że dobierając odpowiedni typ materiału jesteśmy w stanie zabezpieczyć zarówno konstrukcję stalową, konstrukcję żelbetową, stropy gęstożebrowe czy drewniane. Dodatkowo zabezpieczenie to możemy wykonać zarówno wewnątrz budynków jak i na przestrzeniach otwartych a także w bardziej wymagających przestrzeniach czyli platformach wiertniczych, zakładach petrochemicznych czy tunelach.
Najważniejsze cechy natrysków przeciwpożarowych:
- możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz obiektu
- szybka aplikacja
- możliwość zabezpieczenia małych elementów
- ciężar pomijalny przy obliczeniach statycznych
- możliwość malowania farbami nawierzchniowymi
- izolacja akustyczna i termiczna
- cena
Natrysk Ogniochronny w porównaniu z płytami ogniochronnymi i farbami pęczniejącymi
Kluczowym czynnikiem wpływającym na przewagę technologii natrysku ogniochronnymi nad obudowami z płyt czy farbami pęczniejącymi jest cena ponieważ dzięki mniejszemu nakładu pracy jaki potrzebują doświadczone ekipy montażowe możemy zabezpieczyć te same elementy nawet kilkukrotnie taniej.
Natrysk przeciwpożarowy – czym jest?
Zabezpieczenie konstrukcji natryskiem ogniochronnym polega na pokryciu elementów nośnych obiektu narażonych na działanie wysokich temperatur masą składającą się zazwyczaj z rozdrobnionej wełny, perlitu, wermikulitu oraz spoiwa czyli cementu lub gipsu z dodatkami.
Skład materiału zazwyczaj jest zbliżony jednakże w zależności od producenta posiada drobne różnice. Co ważne ciężar zabezpieczenia konstrukcji przy pomocy natrysku ogniochronnego może być pomijany przy obliczeniach statycznych.
Obecnie na rynku można wyróżnić wielu producentów którzy oferują swoje masy natryskowe:
- Mercor
- Mcr Tecwool F
- Mcr Isoverm
- Cafco/ Isolatek
- Type 300
- Type 400
- Fendolite M-II
- Promat
- Promaspray P300
- Promaspray C450
- Alfaseal
- Promill Ignifugo
- Perliwool
- Carboline
- Perlifoc
- Perlifoc HP
Oczywiście możemy też znaleźć materiały innych producentów dostępnych na rynku którzy mają równie szeroką gamę rodzajów natrysków zarówno do zabezpieczenia standardowych budynków, zakładów przemysłowych jak i tuneli.
Powłoka natrysku ogniochronnego tworzy na powierzchni konstrukcji bardzo szczelną izolację która w pasywny sposób osłania ją przed nadmiernym nagrzewaniem.
Skutkuje to wydłużeniem nośności konstrukcji w trakcie pożaru dzięki czemu można przeprowadzić ewakuację w zorganizowany sposób, daje nam czas na reakcje oraz skuteczne zabezpieczenie cennych urządzeń oraz maszyn i zapewnia poprawę bezpieczeństwa w trakcie przeprowadzania akcji ratowniczej.
Dobierając odpowiednią grubość natrysku ogniochronnego wykonujemy zabezpieczenie konstrukcji do klas R30, R60, R120, R240 oraz R360. W budownictwie lądowym najczęściej spotykane są jednakże wymagania zachowania nośności przez 60 minut (R60) lub 120 minut (R120).
Jaki natrysk ogniochronny zastosować?
W budownictwie spotykamy różne typy pożarów oraz specyfikacje jakim powinny odpowiadać budynki i obiekty inżynieryjne, co z tym idzie mamy różnego rodzaju natryski przeciwpożarowe posiadające różne właściwości.
Zapraszamy do zapoznania się z wpisem na naszym blogu o rodzajach natrysków ogniochronnych
Technologie natrysku mokrego pozwalają zabezpieczyć nam obiekty na wypadek naprawdę wymagających warunków. Zabezpieczamy nimi każdy rodzaj budynku jednakże zazwyczaj najchętniej wykorzystuje się tą metodę przy zabezpieczeniu zakładów petrochemicznych oraz tuneli. Do nakładania tego typu natrysku wymagane są maszyny z wstępnym zarabianiem materiału z wodą.
Dzięki temu, że tzw. błoto jest podobne do tynku możliwe jest wygładzenie powierzchni stalowymi pacami.
Powłoki ogniochronne naniesione tym sposobem wskazują większą wytrzymałość mechaniczną, dlatego zazwyczaj po wygładzeniu i naniesieniu dodatkowej warstwy zamykającej (nawierzchniowej) są odporne na wieloletnią ekspozycję na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Technologie natrysku suchego najczęściej stosowane na budowach dzięki łatwiejszemu na nakładaniu i kontroli materiału, zazwyczaj wystarczające do wykonania zabezpieczeń przeciwpożarowych w standardowych warunkach. Technologia wymagająca mniejszego zużycia wody oraz pozwalająca zachować większą czystość otoczenia jednakże przy której powstaje stosunkowo dużo pyłu.
Maszyny do wykonywania takiego natrysku nie wymagają wstępnego mieszania przez co są mniejsze i swobodnie mogą być transportowane nawet zwykłą windą osobową.
Dodatkową zaletą natrysków ogniochronnych są ich właściwości pochłaniania dźwięków przez co często natrysk ogniochronny jest stosowany również jako tynk akustyczny.
Zastosowanie tego rozwiązania daje nam możliwość uzyskania podwójnej korzyści z zastosowania jednej technologii.
Najczęstszymi przestrzeniami gdzie takie rozwiązanie będzie miało wyraźną ekonomiczną przewagę nad innymi technikami są zabezpieczenia stropów w budynkach przebudowywanych gdzie wymaga się podniesienia odporności ogniowej przegród.
W wielu miejscach takich jak klatki schodowe czy przejścia podziemne czy wielopoziomowe garaże podziemne można spotkać to rozwiązanie gdyż przy niskim nakładzie finansowym poprawimy komfort użytkowania oraz zapewniamy poprawność działania systemów audio wpływających między innymi na bezpieczeństwo ludzi np. DSO.
Co zabezpieczyć natryskiem ogniochronnym
Natrysk przeciwpożarowy daje nam ogrom możliwości zabezpieczenia konstrukcji.
Są jednak kluczowe czynniki wpływające na to aby odpowiednio je wykonać.
Jednym z najważniejszych etapów dających nam pewność trwałości oraz niezawodności systemu jest odpowiednie przygotowanie powierzchni zabezpieczanej.
Natrysk ogniochronny pozwala nam zabezpieczyć nawet elementy o bardzo małym przekroju (czyli dużym wsp. masywności)
Staranne przygotowanie konstrukcji do zabezpieczenia wg. wytycznych producenta jest równie ważnym etapem jak i wykonywanie samego natrysku. W tym procesie nasi specjaliści pomogą Państwu odpowiednio się przygotować.
Konstrukcja stalowa
Aby dobrać zabezpieczenie ogniochronne konstrukcji stalowej wymagane jest określenie jakie elementy wymagają izolacji. Projektant konstrukcji stalowej postępując zgonie z Eurokodem 3 musi określić klasę korozyjności oraz temperaturę krytyczną stali.
Na podstawie tych parametrów oraz zestawień stali jesteśmy w stanie w odpowiedni sposób dobrać grubość natrysku ogniochronnego na stali.
Stal powinna być wolna od zanieczyszczeń, rdzy oraz w zależności od jej typu odpowiednio zabezpieczona antykorozyjnie.
Zabezpieczeni przeciwpożarowe konstrukcji stalowej natryskiem ogniochronnym jest jednym z najchętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem dzięki krótkiemu czasu jaki potrzebujemy na zabezpieczenie takich powierzchni oraz dużo niższej cenie niż zabezpieczenie np. płytami ogniochronnymi.
Natryskiem ogniochronnym możemy zabezpieczać stal czarną, ocynkowaną (galwanizowaną) jak i kwasoodporną.
Konstrukcja żelbetowa
W przypadku powłoki przeciwpożarowej wykonywanej na żelbecie wszytko zależy od grubości przegrody/elementu żelbetowego oraz jaka jest odległość osiowa zbrojenia.
Projektanci konstrukcji stosując się do Eurokodu 2 przewidują odpowiednie zabezpieczenia konstrukcji w warunkach pożarowych.
Przed nałożeniem natrysku ogniochronnego żelbet musi być oczyszczony z luźnych elementów oraz dobrze umyty pod ciśnieniem z kurzu oraz olejów antyadhezyjnych.
Dzięki możliwości zabezpieczania zarówno żelbetu jak i stali natrysk ogniochronny może być stosowany do kompleksowego zabezpieczenia np. stropów żelbetowych z nośnymi belkami stalowymi.
W przypadku betonu który nie jest już w dobrej kondycji może być wymagane dodatkowe siatkowanie.
Stropy belkowe z pełnieniem ceramicznym (gęstożebrowe)
Zabezpieczenie stropu podobnie jak przy żelbecie wymaga oczyszczenia z luźnych elementów oraz umycia powierzchni do zabezpieczenia. W takim przypadku możemy zabezpieczyć stropy nawet do klasy R240.
Stropy na blasze trapezowej
W przypadku zabezpieczeń tego typu elementów grubość natrysku dobiera się zarówno uwzględniając grubość stropu jak i wysokość uskoku profilu blachy.
Blacha powinna być wolna od zabrudzeń i dokładnie odtłuszczona środkami specjalnie do tego przeznaczonymi.
Dzięki zastosowaniu dodatkowej siatki która została zakotwiona do blachy oraz odpowiednio naciągnięta można uzyskać płaską powierzchnie jak na zdjęciach powyżej.
Stropy drewniane
Aby wykonać zabezpieczenie konstrukcję drewnianego stropu zawsze wymagane jest zastosowanie specjalnej siatki która będzie tworzyć ruszt dla powłoki izolacyjnej.
Jednakże nie każdy materiał jest przystosowany do zabezpieczenia drewna, oraz nie zawsze jest ono wymagane.
Często wymaga się tylko uzyskania klasy NRO (nie rozprzestrzeniającej ognia) wymaga tylko specjalistycznej impregnacji, a szerzej o tym dowiedzą się Państowo tutaj -> zobacz usługę impregnacji drewna przez FIRETECH
Jak wygląda konstrukcja zabezpieczona natryskiem ppoż.
Po wykonaniu natrysku ogniochronnego jego powierzchnia w zależności od indywidualnych wymagań może zostać delikatnie wygładzona lub pozostawiona w postaci baranka. Jednakże tylko w postaci chropowatej zachowuje on swoje pełne właściwości pochłaniania dźwięku.
Większość mas natryskowych po całkowitym utwardzeniu co zazwyczaj trwa około miesiąca ze względu na zawartość cementu i innych spoiw. Powierzchnie zabezpieczone masami natryskowymi pomalować nawierzchniowo. Wymaga to zastosowania jednak malowania za pomocą agregatów malarskich i zastosowania odpowiednich farb akrylowych.
We wnętrzach budynków powierzchnie zabezpieczone natryskiem można zabudować płytami kartonowo gipsowymi co będzie stanowiło ich mechaniczną ochronę. Ważnym aspektem jest zachowanie nienaruszonej struktury natrysku przeciwpożarowego ponieważ tylko przy braku uszkodzeń mechanicznych zachowujemy pełną specyfikację produktu.
Usługi Firetech przy zabezpieczeniu konstrukcji przy pomocy natrysków ogniochronnych
Posiadając certyfikaty czołowych producentów i pracując na inwestycjach różnego typu w Polsce oraz od roku 2018 na terenie Holandii posiadamy wiedzę oraz doświadczenie które pomaga nam dobrać odpowiedni system oraz wykonać natryski ogniochronne na konstrukcjach wszelkiego rodzaju.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z nami:
- telefonicznie pod numerem +48 507 787 739
- napisz do nas na adres: j.naworol@firetech.waw.pl