Doradzamy, wspieramy w organizacji, a następnie nadzorujemy przeprowadzenie próbnej ewakuacji – praktycznego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji z budynku. Celem tego rodzaju ćwiczeń jest wdrożenie i przećwiczenie zasad postępowania w sytuacji pojawienia się zagrożeń wymagających natychmiastowej ewakuacji całości personelu i osób postronnych z obiektu.
Prawidłowo przygotowana i przeprowadzona próbna ewakuacja to nie „PRZERWA W PRACY”. Próbna ewakuacja to przede wszystkim doskonała okazja na weryfikację istniejących procedur, stopnia przygotowania pracowników i osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie ewakuacji oraz okazja do analizy zachowań ludzi ( psychologia ewakuacji ). Poza w/w miękkimi zagadnieniami to także perfekcyjna okazja do sprawdzenia sprawności zadziałania systemów bezpieczeństwa w budynku (system sygnalizacji pożaru, dźwiękowy system ostrzegawczy, systemy kontroli dostępu, systemy oddymiania, oświetlenie awaryjne).
Dlaczego warto przeprowadzać regularne ćwiczenia z próbnej ewakuacji?
Brak ćwiczeń oznacza brak przygotowania do zapewnienia sprawnej ewakuacji z budynku. Brak sprawnej ewakuacji oznacza potencjalnie ofiary śmiertelne. Tylko sprawna i bezpieczna ewakuacja, właściwe zorganizowana i skoordynowana pozwoli na ewakuację pracowników i osób postronnych z budynku do strefy bezpiecznej. Weryfikacja ilości osób ewakuowanych oraz wytypowanie osób zaginionych pozwoli na szybsze przekazanie informacji do służb ratowniczych i wdrożenie działań poszukiwawczych. Szybsze działanie służb ratowniczych – większe szanse na przeżycie nas samych.
Kiedy „próbna ewakuacja” może zamienić się w prawdziwą sytuację zagrożenia?
ZAGROŻENIA BOMBOWE – ZAGROŻENIA BIOLOGICZNE
UZBROJONY TERRORYSTA / SZALENIEC W BUDYNKU
ZAGROŻENIE POŻAROWE – WYBUCH GAZU
Nie ignoruj zagrożeń. Bądź zawsze przygotowany!
Jakie obiekty podlegają obowiązkowi dokonywania ćwiczeń z zakresu ewakuacji?
Lp. | Rodzaj obiektu | Częstotliwość |
1. | Obiekty, w których przebywa co najmniej 50 osób będących jego stałymi użytkownikami (biurowce, zakłady pracy) | Co najmniej raz na dwa lata |
2. | Obiekty, w których dochodzi co cyklicznej zmiany grup użytkowników liczących > 50 osób (np. przedszkola, szkoły, internaty, domy studenckie) | Co najmniej raz na rok, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników |
Podstawa prawna „§ 17 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów”.
Próbne ewakuacje szkół, przedszkoli, domów opieki w Warszawie
Należy pamiętać, iż w przypadku organizacji praktycznego sprawdzenia warunków ewakuacji w obiektach przeznaczonych dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się (np. przedszkola, szpitale, domy opieki) istnieje obowiązek:
- Pisemnego poinformowania Komendanta Powiatowego (Miejskiego) PSP o terminie planowanej ewakuacji na co najmniej 7 dni przed (dotyczy każdego rodzaju obiektu),
- Uzgodnienia zakresu ewakuacji z Komendantem Powiatowym (Miejskim) PSP właściwym dla lokalizacji ewakuowanego obiektu.
Zainteresował Cię nasz materiał? Oto jak wygląda profesjonalna pomoc z naszej strony.
- Zaczynamy od wizji lokalnej i konsultacji z użytkownikami budynku
- Przedstawiamy scenariusz ćwiczeń
- Prowadzimy szkolenie dla osób wyznaczonych do prowadzenia ewakuacji
- Przygotujemy wszelkie dokumenty niezbędne do zgłoszenia próbnej ewakuacji do Komendanta Miejskiego PSP
- Urealnimy ćwiczenia: sztuczny dym, aktywacja systemów bezpieczeństwa, pozoranci
- Nadzorujemy przebieg ewakuacji, analizujemy jej przebieg, aby następnie wskazać na mocne i słabe strony jej realizacji. Maksymalizujemy włożony wysiłek – właściwe wnioski to kluczowy punkt naszych ćwiczeń.
Próbna ewakuacja budynku – cel procedury
Procedura ma za zadania zapewnienie sprawnego przygotowania i przeprowadzenie bezpiecznej ewakuacji (prewencyjnej lub interwencyjnej) pracowników oraz osób postronnych znajdujących się na terenie określonej placówki w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia bądź życia.
Ogólne zasady bezpiecznej ewakuacji
- Ściśle stosować się do przekazywanych zaleceń przełożonych i osób prowadzących ewakuację.
- Osoby wytypowane do działań zabezpieczających ewakuację powinny przystąpić do wykonywania przypisanych im zadań (tzw. FIRE MARSHALLS).
- Wszystkie osoby opuszczające budynek powinny pozostawić rzeczy osobiste, wziąć należy jedynie tel. komórkowy, dokumenty i leki a następnie przystąpić do ewakuacji postępując zgodnie z planem ewakuacyjnym.
- Nie należy zamykać pomieszczeń na klucz. Opuszczając pomieszczenie drzwi należy zamknąć a klucz do nich włożyć w drzwi od strony zewnętrznej.
- Wyznaczeni pracownicy (np. służba ochrony obiektu) wyprowadzają klientów z obiektu, pracownicy zbierają się w wyznaczonym miejscu oznaczonym jako „MIEJSCE ZBIÓRKI PO EWAKUACJI” , tam następuje sprawdzenie list obecności.
- Na „MIEJSCU ZBIÓRKI PO EWAKUACJI” osoby ewakuowane pozostają do chwili otrzymania informacji o możliwości powrotu do obiektu, bądź innych dyspozycji.
W materiałach do pobrania opisana jest cała procedura ewakuacji obiektu:
- Podstawa prawna
- Cel procedury
- Podstawa uruchomienia procedury
- Sposób ogłaszania alarmu – sygnały alarmowe
- Organizacja ewakuacji oraz przedmiot i zakres stosowania procedury
- Przydział obowiązków i organizacja działań
- Ogólne zasady ewakuacji
- Drogi ewakuacji (kierunki ewakuacji)
- Obowiązki pracowników
- Postanowienia końcowe
Kontakt
Jesteśmy do twojej dyspozycji! Zadzwoń lub napisz.
Biuro Firetech
Tel. : 22 486 33 68
firetech@firetech.waw.pl